Григор Димитров продължава отличното си представяне на ATP турнира 250 в Ница. На старта на надпреварата във Франция той разгроми намиращия се на място пред него в световната ранглиста Дуди Села (№94) със 7:5, 6:1 за малко над час игра. Победата е четвърта за българския тенисист в Ница, след като той тръгна от квалификациите. Това означава, че Димитров ще се изправи във втори кръг на надпреварата срещу един от фаворитите и поставен под номер 2 - Жил Симон (№12). До момента двамата са играли два пъти и успехът неизменно е бил в полза на французина.
В двубоя срещу Села, Гришо доминираше в целия мач с израелеца и можеше да постигне дори по-убедителна победа. Българинът реализира пробив още на старта на срещата и поведе с 3:0. При 5:3 Димитров пропусна да затвори сета и опитният израелец изравни за 5:5. Дотук обаче свършиха добрите изяви на Села в мача и Димитров без проблеми отново проби и взе сета със 7:5. Втората част се превърна в представление на Димитров, който можеше да спечели този сет и на нула, но все пак го стори "само" с 6:1. До момента Григор Димитров е спечелил 32 точки за световната ранглиста, където се намира 95-о място и се опитва да се придвижи по-напред, за да се бори за участие на олимпийските игри.
петък, 26 април 2013 г.
четвъртък, 25 април 2013 г.
Клей кортове
Клей настилката е направена от натрошени шисти, камъни или тухли и може да бъде както червена, така и зелена. Червената настилка (използвана в Откритото първенство на Франция) е по-бавна от зелената (използвана основно в САЩ, наречена хар-тру американски клей).
Клей кортовете по принцип са „бавни“ кортове, защото при тях топката отскача сравнително високо. Затова броят на т.нар. завършващи удари, които не могат да бъдат върнати от противника, е много малък. Този тип настилка облагодетелства по-дефанзивно играещите тенисисти.
Клей кортовете благоприятстват играчите със западен хват, тъй като се генерира по-голям топспин. Тенисистите обикновено играят на 1,5 до 3 метра зад основната линия. Този тип корт се счита за бавен, заради това че топките отскачат сравнително високо и по-бавно, което затруднява играчите при връщането й. Отиграванията обикновено са по-продължителни, ето защо играещите защитно от основна линия са поощрени. Това е една от основните причини играчи като Рафаел Надал, Бьорн Борг, Крис Евърт и Жустин Енен да постигат успехи на Ролан Гарос
Играещите офанзивно от основната линия също постигат успех върху клей. Това особено важи за по-високите играчи, тък като по-високото отскачане на топката ги затруднява по-малко. Това обяснява успехи на Ролан Гарос да имат Робин Сьодерлинг, Ана Иванович и Йелена Янкович.
Движението по тази повърхност е много различно от това по всяка друга повърхност. Често се използва и възможността за приплъзване до топката. Критиците на клея са недоволни от постоянната нужда да се мокрят кортовете и щетите, причинени от (и върху) обувките на тенисистите.
Твърди настилки
Според проучванията около 70% от изградените в Америка и 60% от построените в Европа тенис кортове са на акрилна твърда настилка. Тази настилка, предпазва кортовете от атмосферните влияния, като в допълнение му придава красив външен вид, и бързина на игра по желание на инвеститора. Твърдите акрилни кортове, също така се характеризират с по малка нужда за поддръжка, по евтин ремонт и целогодишна пригодност, а от това идва и прякорът им: "корт за всеки сезон".
Твърдите кортове на асфалт, бетон с акрилна настилка, обикновено не се нуждаят от ежедневна поддръжка и по тази причина са идеални за инвеститори, които нямат необходимото за поддръжката свободно време. Този вид корт е много подходящ за региони със студени и снежни зими и топли лета. На такива кортове се играе Откритият шампионат на САЩ - US Open и на Австралия.
Тревни настилки
Най-първите игри на тенис са се провеждали на тревна настилка. Докато кортовете с такава настилка все повече намаляват, има турнири, като най-престижния в света – Уимбълдън, които все още се провеждат на трева.
Тревната настилка се смята за бърза настилка, тъй като топката се движи по-бързо отскачайки от нея. Обикновено обаче топката остава ниско и близо до земята. Заради бързината на корта и ненадежността на отскачането на топката разиграванията обикновено са кратки и много важна роля играе сервисът.
Абонамент за:
Публикации (Atom)